5 tipov, ako bojovať proti starnutiu pleti

Starnúť s gráciou a noblesou sa dá ešte aj v dnešnej dome. Dôkazom je nejedna žena, ktorá sa namiesto invazívnych kozmetických zákrokov rozhodla uprednostniť svoje zdravie zvonka i zvnútra. Prvé prejavy starnutia sa začnú objavovať po tridsiatke, nie je však potrebné podľahnúť panike. Stačí si do života vtesnať niekoľko dobrých návykov v oblasti stravovania, športu a kozmetiky a prvé pozitívne výsledky sa objavia po niekoľkých mesiacoch. V tomto príspevku vám predstavíme niekoľko užitočných tipov.

Zaraďte do svojho jedálnička antioxidanty a zdravé tuky

Pestré a zdravé stravovanie je kľúčom nie len k zdravej pokožke, ale aj k silnej imunite. Do svojho jedálnička by ste preto jednoznačne mali zaradiť aj ovocie, zeleninu, antioxidanty a zdravé tuky. Antioxidanty, o ktorých ste možno ani nevedeli, že udržiavajú vašu pleť mladou sú napríklad: zelený čaj, kurkuma, vlašský orech, cibuľa, cesnak, mrkva, paradajky, jablko, citrón, brokolica, čierne korenie alebo červené hrozno. Tuky, ktoré chránia pred starnutím a sa vyskytujú v jedálničkoch v trošku menšom množstve: ide napríklad o omega-3 mastné kyseliny v rybách alebo monosaturované tuky v olivovom oleji.

Kolagén ako mocný bojovník proti starnutiu

Kolagén podporuje a obnovuje pružnosť pokožky, redukuje tvorbu vrások a celkové prejavy starnutia. Približne 75 % našej pokožky tvorí kolagén a kolagén tvorí približne 30 % celkového obsahu bielkovín v našom tele, teda nemá v žiadnom prípade zanedbateľnú úlohu. Kolagén je možné aplikovať na pleť v podobe krémov a sér, jeho najúčinnejšia forma je však v podobe tabliet a výživových doplnkov, ktoré obsahujú kolagén. Ide napríklad o komplexný kolagén, v kombinácii hydrolyzovaného hovädzieho kolagénu a hydrolyzovaného rybieho kolagénu. Svoje opodstatnenie má aj kolagén v podobe samostatného rybieho kolagénu. Rybí kolagén obsahuje takmer len jeden typ kolagénu (zatiaľ čo hovädzí kolagén má jednoduchý aj trojitý typ), ktorý má špecifickú úlohu v starostlivosti o krásu, keďže obsah kolagénu v ľudskej pokožke pozostáva prevažne z jedného typu kolagénu.

Používajte ochranu proti slnku

Nie je žiadnou novinkou, že ochrana pokožky pred nebezpečným UV žiarením je veľmi dôležitá. Správnou ochranou pokožky pred slnkom je možné predchádzať nie len rakovine, ale aj starnutiu pokožky. Je viacero spôsobov ako uchrániť svoju pokožku pred škodlivými vplyvmi slnečného žiarenia. Medzi najbežnejšie využívané ochranné prostriedky jednoznačne patria prípravky na opaľovanie. V rozpätí od SPF 20 až SPF50+ sú na trhu dostupné produkty v rôznych prevedeniach, ktoré sú napríklad odolné aj voči vode, potu alebo prachu. Siahnuť by ste mali po najvyššom type ochrany a pokožku by ste tiež mali chrániť pred slnkom aj vhodným oblečením, klobúkmi či šiltovkami.

Hýbte sa!

Psychickej pohode a dlhovekosti jednoznačne prospieva aj fyzická aktivita. Prieskumník Dan Buettner zasvätil svoj život nájdeniu kľúča dlhovekosti. Precestoval celý svet a objavil tzv. „modré zóny,“ kde sa vyskytuje najvyšší počet ľudí vo vysokom veku. Išlo o malé obce v Japonsku, Grécku, Taliansku, na Kostarike a v Kalifornii. Po dôkladnom preskúmaní obyvateľstva prišiel na jedno spoločné: pohyb. Každý z ľudí sa hýbal, či už v podobe športu alebo fyzickej práce, domácich prác. V dnešnom svete veľa z našich prác nahradili stroje, je čas sa opäť vrátiť ku koreňom! Umývajte riad ručne, prejdite sa do tej špajze, záhradkárčite, prejdite sa do obchodu na kopci. Proste sa hýbte.

Naučte sa oddychovať

Dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu, ktorý má významnú úlohu v boji proti starnutiu, je aj oddychovanie psychické a fyzické. Každý deň si preto doprajte buď aktívny oddych v podobe záhradkárčenia, varenia, štrikovania či obľúbeného hobby, alebo objavte čaro meditácie, jogy alebo iného spôsobu ako sa odpútať od každodenných starostí.

Starnutie pleti nie je len estetickou záležitosťou, ale aj psychickou a fyzickou. Vyššie uvedené tipy sa postarajú nie len o mladistvý vzhľad pokožky, ale aj o udržanie fyzickej sily a pevného psychického zdravia.