5 tipov ako si chrániť zrak

Oči patria medzi jedny z najdôležitejších ľudských orgánov. Vďaka nim môžeme intenzívne zapájať zrak ako zmyslový orgán a tak získavať množstvo informácií z vonkajšieho sveta. Zdravý zrak si vyžaduje nie len správne genetické predispozície ale aj pravidelnú starostlivosť v podobe preventívnych prehliadok a užívaní výživových doplnkov. Povedzme si najužitočnejšie rady a tipy, ktoré stoja za spomenutie.

Ako sa hovorí, zdravie máme len jedno a preto by sme si ho mali strážiť. Inak to nie je ani v prípade očí, ktoré si vyžadujú starostlivosť ako zvonka, tak aj zvnútra.

Pravidelná návšteva lekára

Prevencia je dôležitá v každej oblasti a jednoznačne by sa nemala podceňovať. Oči si vyžadujú odborný dohľad aspoň raz ročne, či už ste nositeľom okuliarov alebo kontaktných šošoviek alebo nie. Ak trpíte ďalekozrakosťou alebo krátkozrakosťou, tak jednoznačne viete, že návšteva očného lekára nie je len o pravidelnom meraní zraku. Je potrebné absolvovať napríklad aj meranie očného tlaku, perimeter alebo OCT. (Aj) Vďaka týmto vyšetreniam je možné včas odhaliť napríklad zelený zákal tzv. glaukóm, cievne ochorenia sietnice, krátkozrakosť a podobne.

Očné kvapky

Dlhé hodiny za počítačom alebo sezóna plná rôznych alergií si často vypýta svoju dať práve na našich očiach. Tie potom svrbia a pália, sú podráždené a začervenané. Na trhu sa dnes nachádza široké množstvo očných kvapiek, ktoré sú vyvinuté práve preto, aby nás odbremenili od daných bolestí a nepríjemných pocitov. Sú skvelým pomocníkom aj pre ľudí, ktorí trpia syndrómom suchého oka alebo pre tých, ktorí bojujú s chronickým zápalom spojiviek. Novinkou na trhu sú aj zvlhčujúce očné kvapky, ktoré je možné použiť aj v prípade nosenia kontaktných šošoviek.

Kvalitné okuliare

Ak máte problémy so zrakom a je potrebné aby ste nosili okuliare či kontaktné šošovky, tak by ste jednoznačne na týchto položkách nemali šetriť. Na trhu sa nachádza množstvo kvalitných a módnych okuliarových rámov, pričom by ste mali dbať aj na výber správnych sklíčok. Trávite dlhé hodiny pred obrazovkami? Okuliare s filtrom modrého svetla sú vhodné pre každého, nakoľko blokujú škodlivé modré lúče vyžarujúce z obrazoviek počítačov alebo mobilných telefónov. Okuliare, kontaktné šošovky a slnečné okuliare by ste mali kupovať v špecializovaných e-shopoch alebo optikách, kde vám správne poradia. Nesprávny výber alebo nekvalitné okuliare by totiž mohli viesť ku zhoršeniu zraku.

Ochrana očí pred slnkom

Slnečné okuliare nie sú len krásnym módnym doplnkom, ale spĺňajú najmä dôležitú úlohu v prípade ochrany zraku pred slnečným žiarením. Zamerať by ste sa preto mali na kúpu a následné nosenie kvalitných okuliarov s UV filtrom. Oči by ste celkovo nemali vystavovať slnečnému žiareniu a tak sú vhodnými pomocníkmi v lete aj šiltovky alebo klobúky. Kvalitné slnečné okuliare dnes už nájdete aj v optikách alebo eshopoch.

Výživové doplnky

Starostlivosť o zrak z vonka by sme mali za sebou. Ale čo v takom prípade, ak chceme urobiť maximum? Výživové doplnky pre zdravý zrak sú jednou z ciest. Dôležitými vitamínmi pre posilnenie a regeneráciu zraku je vhodné užívať rôzne výživové doplnky s obsahom vitamínu C a E, karotenoidov, luteínu, selénu, zinku a omega-3 mastných kyselín. Kombinácia vitamínov na oči zaisťuje správnu funkciu sietnice, zvyšuje hustotu makulárneho pigmentu v žltej škvrne, chráni štruktúru celého oka a slúži ako prevencia pred vznikom šedého zákalu. Dokonalým doplnkom v jedálničku je vysokoaktívny vitamínový prípravok Eye Complex je so zložkami, ktoré podporujú zdravie očí. Prípravok obsahuje luteín, ktorý je jedným zo základných stavebných kameňov sietnice a očnej šošovky.