5 tipov ako si udržať zdravie aj na jeseň

Jeseň a chladnejšie počasie nám už klopú na dvere a preto je potrebné si posilniť imunitu čím skôr. Pre tento účel vám môžu byť užitočné naše rady, ktoré sa nám počas viacerých rokov osvedčili.

Zdravý životný štýl je jednoznačne základom dlhého života prežitého v zdraví. Už odmalička nás rodičia učili tomu, aby sme si umývali ruky, jedli ovocie a zeleninu a neleňošili na telesnej výchove. Ak ste sa priučili týmto základom, tak jednoznačne ide o dobrý štart pre vaše zdravie. Môžete však urobiť oveľa viac a my vám povieme, čo presne.

Jedzte veľa vitamínov

Aj napriek tomu, že vitamíny vo forme ovocia a zeleniny by sme mali prijímať počas celého roka, tak jeseň a zima sú tým obdobím, kedy by ste množstvo mali navyšovať a svoj jedálniček obohatiť aj o ďalšie zdroje. Ideálnou potravinou v chladnom období je napríklad med. Nielenže dodá vášmu teplému nápoju alebo pokrmu sladkú príchuť, ale med všetkých druhov je známy tým, že je vynikajúci na upokojenie bolestí v krku a zmiernenie kašľa a šteklení hrdla. Využívaným je aj zázvor, ktorý má protizápalové vlastnosti. Tie môžu pomôcť zmierniť príznaky bežného nachladnutia alebo zimnej chrípky, ako aj zmierniť bolesti hlavy.

Užitočné je aj pravidelné prijímanie vitamínu C, pričom na tento účel sa najčastejšie používa citrón alebo je stále viac známy aj rakytník rešetliakový. Ten obsahuje vysoký podiel vitamínu C a to celú odporúčanú dennú dávku tohto dôležitého vitamínu.

Objavte výživové doplnky

Pestrý jedálniček je počas jesene a zimy potrebné obohatiť aj o výživové doplnky. Väčšou pozornosť treba venovať vlasom a pleti, ktoré sú vystavené nepriaznivým poveternostným podmienkam. Azda najobľúbenejšími výživovými doplnkami u žien sú gumení medvedíkovia Magic Hair, ktorí obsahujú vysokú dávku biotínu, zinku, kyseliny listovej, vitamínov A, B, C, E a D, inozitolu, jódu a cholínu. Cukríčky sú tvare medvedíka s príchuťou lesného ovocia. Ďalšiu novinkou je Collagen Heaven od značky Nutriversum. Ide o elixír zdravia, ktorý obsahuje 2000 mg hydrolyzovaného rybieho kolagénu, 8 000 mg hydrolyzovaného hovädzieho kolagénu,125 mg kyseliny hyalurónovej a vitamín C. Dané zložky sa postarajú a zdravú a hydratovanú pleť, ktorá sa jednoduchšie popasuje so zimou.

Zaobstarajte si teplé oblečenie

Je čas vymeniť členkové tenisky za čižmy a oprášiť zimné bundy! Zabudnite na obľúbené letné kúsky, aj keď môžu byť štýlové, tak vás nezahrejú. Vytiahnite pršiplášte, bundy, čižmy a občas budú potrebné aj gumáky. Nevešajte hlavu! Aj jeseň má svoje čaro, veď sa vyznačuje obľúbenými farbami ako je žltá, oranžová či červená.

Športujte

Ako sa hovorí „V zdravom tele, zdravý duch,“ tak by ste nemali zabúdať ani na pravidelný pohyb. Postačí aj obyčajná prechádzka na čerstvom vzduchu alebo aplikujte svoj klasický beh či iný šport. Jeseň a zima sú tiež ideálnym obdobím, kedy začať napríklad aj so športom v interiéri. Na internete sa nachádza množstvo videí s cvičeniami pre rôzne účely, jednoznačne si prídete na svoje.