Fit a štíhla aj v zime? Tieto rady vám pomôžu ostať vo forme počas celého roka

Aj napriek tomu, že zima a Vianoce sú obdobím, kedy mnoho ľudí nevie odolať sladkým koláčom, vyprážaným jedlám a majonézovému šalátu, tak treba brať do úvahy to, že plážové tehličky na leto sa formujú už v zime. Nehovoríme, že si nemôžete dopriať vyprážaného kapra, koláčik alebo kávu so šľahačkou, ale ak chcete vidieť pozitívne výsledky na svojom tele počas leta 2022, tak je dobré na nich začať pracovať už teraz. Ale ako na to?

V prvom rade si treba uvedomiť, že chudnutie nie je šprint, ale beh na dlhú trať. Je potrebné si uvedomiť, že pozitívne výsledky sa neobjavia z jedného dňa na druhý, ale možno prvý mesiac alebo po pár týždňoch. Pri chudnutí je potrebné dodržiavať niekoľko krokov, ktoré vám dopomôžu k vysnenej postave.

Pohyb

Ak ste sa rozhodli pre chudnutie, tak by ste si jednoznačne mali určiť dni, kedy sa budete venovať pohybu. Určite by ste tak mali robiť aspoň 2-3 týždenne. Chcete spáliť tuky? Vybrať by ste si mali z kardio tréningov ako beh, bicyklovanie, korčuľovanie, box, celotelové tréningy alebo tanec a hiit tréningy. Účinná je napríklad aj power yoga alebo tuky môžete spáliť aj napríklad pri aktívnom upratovaní! Vyššie spomenuté aktivity môžete vykonávať aj v pohodlí svojho domova, bez návštevy fitnes centier alebo rôznych kurzov. Nápomocnými vám môžu byť aj rôzne videá alebo odborníci. Komplexný tým je dostupný napríklad na stránke fitshaker.sk, kde okrem cvičení ponúkajú aj rady od odborníkov a tipy na recepty.

Ak sa rozhodnete pre posilňovanie doma, tak by ste si mali zabezpečiť nejaké tie pomôcky na cvičenie. Medzi základnú výbavu patrí podložka na cvičenie, činky, expandery a závažia na rôzne časti tela. Pri domácom cvičení môžu byť tiež užitočné rôzne videá a online kurzy a ak sa rozhodnete pre posilňovanie v posilňovni, tak by ste jednoznačne mali zo začiatku siahnuť po odbornej pomoci rôznych overených trénerov. Oni totiž vedia najlepšie, že ktoré cviky v kombinácii s ktorými strojmi sú najlepšie na rôzne časti tela. 

Stravovanie

Nie nadarmo sa hovorí, že kocky na bruchu vznikajú v kuchyni. Túto vetu netreba brať tak, že máte robiť brušáky v kuchyni ale skôr tak, že správne stravovanie vo veľkom prípade dopomáha k vysnenému výsledku. Mnoho trénerov a odborníkov na stravovanie odporúča kalorický deficit, ktorým znížite svoj energetický príjem, zatiaľ čo skvalitníte svoj jedálniček. Základom je prijímanie vyššieho množstva zeleniny, bielkovín, nízkosacharidových príloh, regulácia príjmu tukov, dostatočný príjem vlákniny, pitie množstva tekutín.

Výživové doplnky

Ak idete pri chudnutí a cvičení „all in,“ tak by ste mali zvážiť aj výživové doplnky. Na trhu sa nachádzajú rôzne, ktoré dopomáhajú k regenerácii svalov, výžive kĺbov alebo napomáhajú pri chudnutí alebo pri tvorbe svalov. Je všeobecne známe, že základom pre tvorbu svalov sú bielkoviny, ktoré okrem klasických mliečnych produktov je možné nájsť aj v proteíne. Aktuálne sú na trhu obľúbené vegánske proteíny, ktoré vnikajú na báze rastlinných bielkovín, obsahujú nízke množstvo sacharidov a tak si ich príjemnú kokosovú alebo čokoládovú chuť môžete užívať bez výčitiek. Proteín si môžete dopriať po cvičení a tak sa môže stať súčasťou vašich raňajok alebo večere.

Pri chudnutí môžu dopomáhať aj doplnky na chudnutie. Takými sú napríklad kapsule z výťažkom z rastliny s názvom „diablov jazyk“. Glukomanán pochádza z koreňa rastliny Amorphophallus konjac, ktorá rastie v teplých a tropických oblastiach Ázie. Používa sa najmä v potravinárskom priemysle, medicíne a farmácii ako stabilizátor či zahusťovadlo. V Japonsku a Číne je glukomanán tradičnou ingredienciou pri príprave jedál. Vďaka svojim pozitívnym účinkom je však čoraz populárnejší aj ako doplnok výživy na chudnutie.

Hľadáte konkrétny jedálniček alebo presné rady či cviky na chudnutie? V tom prípade sa jednoznačne obráťte na overených odborníkov, ktorí častokrát vedia nastaviť personalizovaný jedálniček alebo tréningový plán.